Lohtajan Mallet Strike -ilmapuolustusharjoitus juhlistaa ilmatorjunta-aselajin ensimmäistä 100 vuotta

Mallet_strike_2025_1Kansainvälinen ilmapuolustusharjoitus ADEX Mallet Strike 1/25 toimeenpannaan Lohtajan ampuma- ja harjoitusalueella 13.-22.5.2025. Mukana on merkittävä määrä ilmatorjuntakalustoa ja kansainvälistä väriä tuo Ison-Britannian AH-64E Apache -taisteluhelikopteriosasto. Ilmatorjunta-aselaji Suomessa täyttää tänä vuonna 100 vuotta, mikä tulee näkymään tämän vuoden ADEX Mallet Strike -harjoituksissa.

 

eversti_Nokelainen

"Vuoden 2025 ADEX Mallet Strike -harjoituksissa Lohtajalla juhlistetaan satavuotista ilmatorjunta-aselajia työn merkeissä. Harjoitukset ovat muuttuneet kansainvälisiksi harjoituksiksi, joissa pääsemme näyttämään omaa osaamistamme myös liittolaisille", kertoi harjoituksen johtaja ja ilmatorjunnan tarkastaja eversti Mano-Mikael Nokelainen.

ADEX Mallet Strike 1/25 -harjoitus käynnistyy ampumavaiheella 13.-17.5.2025 ja jatkuu 18.-22.5.2025 toteutettavaan taisteluvaiheeseen.

Mallet_strike_2025_2Harjoituksen ampumavaihe toteutetaan Maa- ja Merivoimien ilmatorjunta-aseilla (ITO12, ITO90M, ITO05, 35ITK88, 23ITK61/95, ITKK, LT40/57) sekä helikopteriammunnoilla. Ampuva joukko-osasto on Ilmasotakoulu.

Ilmasotakoulun tilapäinen sotaharjoitusalue yltää Kokkolasta Kalajoelle. Alueella on ympärivuorokautista maajoukkojen toimintaa 13.-22.5.

Mallet_strike_2025_3Taisteluvaiheeseen liittyen on perustettu miehittämättömän ilmailun tarpeisiin myös tilapäinen vaara-alue EFD953 Mallet Strike 1_25 Lohtaja, joka sijaitsee Lohtajan alueella. Aluetta voidaan varata 18.-20.5. kello 0700-21.00 välisenä aikana sekä 21.5. kello 0700-14.30 välisenä aikana. Alue yltää maan pinnasta 3000 jalan korkeuteen.

Alueella lentävällä miehittämättömällä ilma-aluksella ei ole sille varatulla vaara-alueella väistövelvoitetta muuhun ilmaliikenteeseen.

Toiminta vaara-alueella voidaan keskeyttää tai sitä voidaan rajoittaa Kokkola-Pietarsaareen saapuvan tai lähtevän lentoliikenteen vaatiessa.

Mallet_strike_Pohjanmaa_2025_1Taisteluvaiheeseen liittyy myös suurempi tilapäinen erillisvarausalue Pohjanmaa 1_25, joka yltää lentopinnalle 660 saakka. Tätä Vaasasta Rovaniemelle saakka yltävää aluetta voidaan varata käyttöön 18.-21. toukokuuta. Harjoitukseen liittyvää lentotoimintaa tapahtuu myös osa-alueiden alapuolella valvomattomassa ilmatilassa.

Harjoitustoiminta Pohjanmaa 1_25:llä aiheuttaa rajoituksia harjoitukseen kuulumattomalle ilmaliikenteelle. Käytännössä se tarkoittaa viiveitä tai reitti-, korkeus- tai aikarajoituksia siviililentoliikenteelle. Kokkolan ja Oulun lähtevä ja saapuva reitti- ja tilauslentoliikenne sekä läpilentävä liikenne ohjataan alueen poikki tiettyä reittiä pitkin.

Puolustusvoimat ampuu ilmatorjunta-aseilla Lohtajan Vattajanniemellä 14.5.2025 kello 07.00-24.00 ja 15.-17.5.2025 kaikkina vuorokaudenaikoina. Lisäksi ilmatorjuntatykeillä ammutaan poikkeavasti 16.5. ja 17.5. kello 00.00-03.00.

Ampuma-alue eristetään 13.5. kello 16.00 - 22.5. kello 12.00 väliseksi ajaksi. Vaarallinen alue on etelässä Hakunti, josta etelälounaaseen 4 km, josta Paskalaaka – Tankar, josta länteen 18,5 km. Lännessä Vattajanniemen rantaviivasta 50 km luoteeseen. Idässä Ohtakari, josta pohjoiskoilliseen 12 km, josta luoteeseen 38 km. Silmäturvallisuuden takia ilmamaalin tähystäminen optisilla laitteilla on kielletty.

Apache_UK_3Harjoitukseen osallistuu noin 1 600 henkeä kaikista ilmatorjuntakoulutusta antavista joukko-osastoista sekä Maa-, Meri- ja Ilmavoimista. Lisäksi harjoitukseen osallistuu Ison-Britannian Apache-taisteluhelikopteriosasto. 

Harjoituksessa käytettävään kalustoon kuuluu ilmatorjunnan tutka- ja asejärjestelmien lisäksi noin 400 ajoneuvoa, noin 20 lentokonetta, kahdeksan helikopteria, kaksi Merivoimien alusta sekä Maa- ja Ilmavoimien lennokkikalustoa.

Lohtaja14_6_nasams_net_puolustusvoimatHarjoituksen päämääränä on kehittää reserviläisten, varusmiesten sekä henkilökunnan osaamista ilmatorjunnan sekä ilmapuolustuksen eri tehtävissä. Kansainvälisen toiminnan päämääränä on jatkaa ilmatorjunnan yhteensopivuuden kehittämistä kansainvälisten liittolaisten kanssa. ADEX Mallet Strike on ilmatorjuntajoukkojen tärkein harjoitus.

"Harjoituksen toteutuksessa päätarkoitus on kehittää yhteistä ilmapuolustustamme ja etenkin kouluttaa henkilöstöämme haastavissa ilmatorjunnan tehtävissä. ADEX Mallet Strike antaa siihen ainutlaatuisen mahdollisuuden. Yhteistoiminta liittolaistemme kanssa tuo harjoitukseen erinomaisen lisähaasteen", päätti eversti Nokelainen.