Norra siirtyi Finnairin omistukseen kokonaan lokakuussa 2017, kun edelliset osaomistajat vetäytyivät lentoyhtiöhankkeesta. Vuonna 2015 osakkaiksi tulleet StaffPoint ja Kilco ostivat osuutensa tuolloin kerrotun mukaan yhdellä eurolla. Kauppasummaa, jolla Norra siirtyi kokonaan Finnairin haltuun lokakuussa 2017 ei ole kommentoitu. Finnair ei toistaiseksi kommentoinut nykyistä kauppasummaa. Norralle etsittiin pitkään uutta omistajaa ja Finnairin toimitusjohtaja Perkka Vauramo kommentoi kuluvan vuoden aikana kahdesti päätösten tapahtuman kuluvan vuoden aikana.
Norra operoi Finnairille kotimaan- ja Euroopan-reittejä 24:lla ATR 72-500 - ja Embraer 190 -lentokoneella. Nykyisin Norrana tunnettu yhtiö toimi aiemmin nimellä Flybe Finland Oy sekä Finncomm Airlines. ”Finnairin ja Norran kotimaan- ja lähiliikenteen kumppanuusmalli on toiminut kannaltamme hyvin, ja Danish Air Transport vahvistaa entisestään kumppanuutta. Heillä on vahvaa kokemusta alueellisesta lentämisestä ATR-laivastolla”, sanoo Finnairin operatiivisen toiminnan johtaja Jaakko Schildt. ”Tämä strateginen kumppanuus sisältää paljon mahdollisuuksia. Pystymme näin vahvistamaan niin teknistä kuin operatiivista osaamistamme. Yhtiömme ovat samaa kokoluokkaa ja hyödyntävät samoja konetyyppejä ja voimme yhdessä viedä liiketoimintaamme eteenpäin”, sanoo DAT:n toimitusjohtaja Jesper Rungholm.
DAT:n laivastossa on parikymmentä lentokonetta. ATR 42/72 -potkuriturbiinikoneiden lisäksi laivastossa on McDonnell Douglas MD80 ja Airbus A320 -koneita. DAT:n koneiden keski-ikä on yli 24 vuotta.Yhtiö kuljettaa vuosittain noin miljoona matkustajaa.
Kaupan toteutuminen edellyttää Kilpailu- ja kuluttajaviraston hyväksyntää. Finnair ei kommentoinut tarkemmin koska se odottaa saavansa vastauksen KKV:ltä tai milloin kauppojen odotaan toteutuvan. Finnairin ostaessa Norran kokonaan KKV:n hyväksyntä saatiin noin kuukaudessa. Lue myös:
|
|||