Kesällä 2016 tuli kuluneeksi 80 vuotta liikenneilmailun merkkitapauksesta: American Airlines otti Douglas DC-3:n (DST) kaupalliseen käyttöön Yhdysvalloissa. Tämä tapahtui vain pari kolme vuotta Douglas DC-1:n (Douglas Commercial) valmistumisen ja tehokkaammilla moottoreilla varustetun DC-2:n käyttöön oton jälkeen.
Toisen maailmansodan jälkeen nykyinen valtionyhtiö Finnair pelastettiin uuteen alkuun liittoutuneiden ylijäämävarastoista ostettujen DC-3-koneiden siivin. Näinä vuosina maailma laajeni: 1950-luvun mittaan tilauslentotoiminnan uranuurtaja Karhumäki Airways ja myöhemmin Kar-Air lennättivät suomalaisia ”Kolmosilla” aina Välimerelle saakka. Myöhemmin DC-2- ja DC-3-koneet siirtyivät Ilmavoimien monipuoliseen käyttöön.
Kirja koostuu asiantuntija-artikkeleista joiden tekijöinä ovat syvällisesti monipuolisiin lähteisiin perehtyneet siviili- ja sotilasilmailun ekspertit. Nelivärijulkaisussa nähdään satoja ennen julkaisemattomia kuvia DC-2- ja DC-3-koneiden käyttöhistoriasta, niin museoiden kuin yksityisten henkilöiden kokoelmista. Kirjassa on lyhennelmä ja kuvatekstit englanniksi. Teos on Suomen Ilmailumuseon uuden kovakantisen julkaisusarjan ensimmäinen osa ja toimii paitsi hakuteoksena, myös mielenkiintoisena selailukirjana monipuolisen ilmailun ystävälle.
Kolmosen siivillä – DC-2- ja DC-3-lentokoneet Suomessa sisältää 272 sivua ja on myynnissä Ilmailumuseon museokaupassa, verkkokaupassa (webshop.trafiikki.fi) sekä hyvin varustetuissa kirjakaupoissa. Lue myös:
|
|||