Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun Lockheed Martin F-35 Lightning II -hävittäjän B-malli osallistuu Imminent Field -harjoitukseen. F-35B on lyhyeen nousuun ja pystysuoraan laskeutumiseen (STOL) kykenevä versio F-35A -hävittäjästä. Eroa on erityisesti kääntyvä suihkumoottori, mutta myös polttoainekuormassa ja aselastin määrässä.
Imminent Field 26 -harjoituksen lentotoiminta alkaa tiistaina 19. toukokuuta kello 9 ja päättyy torstaina 21. toukokuuta kello 21 mennessä. Päivittäinen lentotoiminta alkaa aamulla tiistaista torstaihin kello 9 ja päättyy illalla kello 21 mennessä.
Aiemmin Suomessa järjestetettävät maantietukikohtaharjoitukset tunnettiin Baana-nimestä. Niihin on osallistunut liittolaisten F-35A -hävittäjiä Norjasta, USA:sta ja Alankomaista.
Ensimmäisen kerran F-35B -hävittäjät vierailivat Suomessa vuonna 2022, kun Ison-Britannian kuninkaallisten ilmavoimien RAF:n hävittäjäosasto tukeutui Rissalaan.
Lue myös:
|
|||




