"Tavoitteenamme on ollut luoda yhteinäinen uudistunut Finnair-ilme, joka erottuu laadulla, raikkaudella ja tunnelmanmuutoksilla selkeästi muista lentoyhtiöistä. Keskiössä on tunnelmamuutokset ja Space Alive -konsepti", kertoo Finnairin Finnairin markkinoinnista ja tuotekehityksestä vastaava johtaja Jarkko Konttinen. Finnair on panostanut sisustukseen laadukkailla kalusteilla. Niitä on tarjolla useita erilaisia kokonaisuuksia, joten loungeen oikeutetut matkustajat voivat hakea mieleisensä ympäristön. Myös tarjoilua on uudistettu.
Finnair uudistaa samaan aikaan myös Schengen-puolen lounge-tilaansa, jonka myötä tarjolle tulee kaikkiaan 340 asiakaspaikkaa. Löylyt loungessa Pienehkö sauna, jonka lämmönlähteenä on avautuvalla kannella varustettu älysähkökiuas, tarjosi mukavan kosteat ja napakat löylyt. Oheistilat eli pukeutumis- ja suihkuhuoneet ovat viihtyisät. Loungen vaalea värimaailma jatkuu saunaosastolla ja tarjoaa melkoisen kontrastin puuseinäisen suomalaisen saunan hämäryyden kanssa. Varsinaisessa saunatilassa on hyödynnetty aiemmasta kylpylästä purettua ahavoitunutta puumateriaalia (klikkaa kuvat suuremmaksi). Vuonna 2009 avautuneen terminaalin samassa tilassa sijaitsi aiemmin Via Spa -kylpylä. Siinä oli neljä erilaista saunaa (lue juttu alla olevasta linkistä). Perinteisen suomalaisen version ohella Via Spassa oli tarjolla havu- ja kivisauna Alpeilta saksalaisen Paul Haslauerin konseptin mukaisesti. Myös höyrysaunaan pääsi halutessaan.
Via Spa suljettiin, koska se yksinkertaisesti jäi liian vähälle käytölle Helsinki-Vantaan lentoaseman tarjoamien lyhyiden vaihtoaikojen takia. Uusi saunaosasto on kompakti ja kiireisille loungeen oikeutetulle matkaajille piipahdus osastolla tarjonnee nyt mahdollisuuden nopeaan virkistäytymiseen. Ja jos saunominen ei innosta, käytössä on myös erillisiä suihkutiloja (kuva alla).
Lue lisää Vertti Kivestä ja dSign-suunnittelutoimistosta: Elinkeinoelämän Keskusliitto Lue myös Lentoposti.fi -jutut aiheesta:
|
|||