Ilmavoimien Hornet ja Midnight Hawks esiintyvät Malmin lentonäytöksessä Helsingin yllä elokuussa

fias15_hornet_flareSuomen Ilmavoimat on vahvasti mukana Malmi 80th Anniversary -juhlalentonäytöksessä 13.-14. elokuuta 2016. Pääkaupungin taivaalla nähdään F/A-18 Hornet -monitoimihävittäjän sooloesitys sekä taitolentoryhmä Midnight Hawks. Kärkipään ulkomaalainen esiintyjä on liettualainen Jurgis Kairys.

Helsingin kenties viimeisen omalta lentoasemalta järjestettävän Malmi 80th Anniversary -juhlalentonäytöksen odotetaan keräävään viikonlopun aikana paikalle kymmeniä tuhansia ihmisiä. Vuoden 2015 tapahtumassa kävi järjestäjän kertoman mukaan 38 000 vierailijaa. Kauas näkyvää näytöstä seurattiin runsain joukoin myös kenttäalueen ulkopuolelta.

FIAS_yleiso_ArcticEagles

Helsinki-Malmin lentoasema on lopetusuhan alla Finavian vetäytyessä sen ylläpidosta vuoden 2016 lopussa. Mahdollisesti jonkin toinen toimija voi ottaa sen hoitaakseen vielä muutamiksi vuosiksi. Helsingin kaupunki haluaisi rakentaa lentokentän alueelle asuntoja.

Ensi kesän näytöksessä ohjelman ja maanäyttelyn ohella tarjolla onkin samalla mahdollisuus tutustua historialliseen lentoasemaympäristöön. Tapahtuman avaa perinteinen laskuvarjohyppy suuren Suomen lipun kanssa (alla, klikkaa kuvat suuremmaksi). Näytöksen juontaa edellisvuosien tapaan ilmailijanakin tunnettu Sami Saikkonen.

FIAS_hyppyIlmavoimien McDonnell Douglas (Boeing) F/A-18 Hornet -monitoimihävittäjän, BAe Systems Hawk -suihkuharjoituskoneilla lentävän Midnight Hawks -osaston ja Valmet L70 Vinka alkeiskoulukoneen lisäksi tapahtumassa ovat vahvasti mukana muutkin kotimaiset toimijat.

Maavoimat tuo paikalle Helikopteripataljoonan NH Industries NH90 -helikopterin. Vuonna 2017 Malmilta Helsinki-Vantaan lentoasemalle siirtyvä Rajavartiolaitos esittelee toimintaansa kahdella uudella Airbus Helicopters H215 Super Puma -meripelastushelikopterilla (aiemmin Eurocopter AS332L1e).

Yksi on maanäyttelyssä ja toinen Super Puma nähdään lento-ohjelmassa. Rajavartiolaitoksen Vartiolentolaivue esittelee tapahtumassa myös kevyttä AgustaWestland AW 119 Ke Koala -helikopteriaan.

Raja_HVP_ilmassa  Malmin taivaalla nähdään kotimainen taitolentoryhmä Arctic Eagles. Mukana on myös ammattilentäjiä kouluttavan Suomen Ilmailuopiston Extra 300 L -taitolentokone sekä Embraer EMB-500 Phenom 100 -suihkukone.

Suomen oma rakettimies Visa Parviainen lentää jälleen näytöksessä liitopuvulla yhteensä 80 kilon työntövoimat tarjoavien suihkumoottoreiden vauhdittamana. Maahan hän laskeutuu laskuvarjon kannattelemana.

Kotimaisesta historiaosuudesta vastaa Ilmavoimien entinen koulukone VL Viima II, joka on lentokoneita entisöivän Phil Lawtonin tuorein hanke. Lawtonin päämääränä on muodostaa lentävä museokonelaivue, jonka ensimmäinen jäsen on jo lentokunnossa. Suomessa asuva englantilainen Phil Lawton muistetaan Hawker Hurricane –projektista vuodelta 2014.

Maakalustonäyttelyssä on mukana useita lentokouluja ja ilmailupalveluita tarjoavia yhtiöitä kuten mm. Patria, Salpauslento, Suomen Ilmailuopisto ja Helikopterikeskus Oy.

Näyttävyyttä luvassa myös ulkomaalaisvierailta

FIAS_JK_1Malmilla aikaisemminkin yleisön suosion saavuttanut liettualainen Jurgis Kairys uhmaa aerodynamiikan lakeja taitolento-ohjelmassaan.

Scandinavian Airshow'n Jacob Hollander on tulossa Malmin juhlalentonäytökseen uuden 430 hevosvoimaisen Thor-taitolentokoneensa kanssa. Se lienee yksi tehokkaimmista kaksitasoisista nykykoneista maailmassa. Suunniteltu ohjelmanumero Malmilla olisi koneen ensiesiintyminen.

Malmilla nähdään myös Ruotsin arvostetuimpiin taitolentäjiin kuuluva Jan Emilsson, joka  haluaa aina lentää rajusti ja näyttävästi. Hänen koneensa on kaksipaikkainen venäläinen Sukhoi Su-29.

Parivaljakko Mats Olsson ja Hans Hermansson esittävät nk. klassista taitolentoa tsekkiläisvalmisteisilla Zlin 562f -harjoitus- ja taitolentokoneilla.

Swedish Air Force Historic Flight (SwAFHF) on yhdistys, jota johtavat Ruotsin Ilmavoimien entiset lentäjät. Yhdistyksen tavoitteena on kunnostaa ja lentää Ruotsin Ilmavoimien käytössä olleita lentokonevanhuksia. Tähtimoottorilla varustettu harjoitushävittäjä Sk.16 Harvard 1940-luvulta on yksi yhdistyksen koneista.

Tapahtuman tuottaja on seinäjokelainen MrDeveloper Oy, jonka takana on sijoittaja Jaakko Keskinen.

Tapahtuman-sivusto: http://www.malmiairshow.fi/

Lue myös aiempia Lentoposti.fi -juttuja aiheesta: