Murto lentokonehalliin Kauhajoella - ultrakevyen moottori, avioniikka ja rakettipelastusvarjo vietiin

596_murtoKauhajoen lentopaikalla tapahtui yöaikaan 11.-12. helmikuuta lentokonehalliin kohdistunut murto, jossa varastettiin merkittäviä ultrakevyeen lentokoneeseen kuuluvia osakokonaisuuksia. Varkaudet kohdistuivat kahteen eri lentokoneeseen.

Sähkökaappivikaa Kauhajoen lentopaikalle aamulla 12. helmikuuta 2025 tutkimaan saapuneet sähköyhtiö Carunan lähettämät asentajat havaitsivat tehtävän taustalla olevan murto. Lentopaikalla olleeseen sähkökaappiin oli murtauduttu myöhään edellisenä iltana noin kello 22-23 välillä, josta oli aiheutunut automaattihälytys. Murtopuuhien tavoitteena oli mahdollisesti pimentää sähköt koko alueelta. 

Asentajat havaitsivat paikalle saavuttuaan murtotoimien kohdistuneen myös lentokonehalliin ja ilmoittivat siitä eteenpäin. Lentopaikalla sijaitsevaan uuteen vasta joulukuussa 2024 valmistuneeseen Air Pilotin lentokonehalliin oli murtauduttu jälkien perusteella todennäköisesti sorkkaraudalla.

596_ohjaamo

596_avioniikka

 

 

 

 

 

 

 

Lentokonehallissa varkaiden toimet olivat kohdistuneet pääosin Evektor-Aerotechnik EV-97 Eurostar SL -ultrakevyeen (OH-U596). Koneen ohjaamokuomu oli väännettu auki väkisin. Ohjaamosta oli irrotettu koneen mittaritaulu kiinnikkeineen ja irtaimiston osalta vietiin Bosen kuulokemikrofonit.

Ohjaamon etupuolelta koneen rungosta oli viety myös Magnum 501 LS -rakettipelastusvarjo raketteineen. Suurimpana työnään varkaat irrottivat ja veivät koneesta Rotax 912 ULS -moottorin pukkeineen, vaihdelaatikon ja kolmilapaisen Duc Swirl  -potkurin sekä nokkatelineen renkaat. Koneen 100 hevosvoimainen moottori oli vuodelta 2009 ja sillä oli lennetty noin 800 lentotuntia.

596_rakettivarjo

596_moottori_1

 

 

 

 

 

 

 

 

Samassa hallissa olleesta Evektor-Aerotechnik EV-97 Eurostar -ultrakevyestä (OH-U437) oli viety nokkatelineen renkaat ja päätelineen renkaat akseleineen, vanteineen ja jarruineen.

437_pukeillaVarkauksien jälkiä oli pyritty peittelemään jauhesammuttimella, joka oli laukaistu mm. toisen ultrakevyen päälle sekä ohjaamoon.

Toiminnan ja jälkien perusteella varkaat vaikuttivat tienneen mitä olivat tekemässä. Tapauksen aiheuttamat vahingot ovat mahdollisesti jopa kymmenien tuhansien luokassa. Pohjanmaan poliisi tutkii murtoa.

Rotax-moottoreihin on kohdistunut varkauksia aiemmin mm. Ruotsissa ja Isossa-Britanniassa. Ultrakeveiden lisäksi kyseiset moottorit soveltuvat myös mm. suurempiin miehittämättömiin ilma-aluksiin. MH