Lockheed Martin F-16 Block 70 -hävittäjä nousi koelennolle tiistaiaamuna 24. tammikuuta 2023 Etelä-Carolinan Greenvillestä. Noin 50-minuuttisen koelennon aikana tehtiin moottorin, ohjausjärjestelmän sekä polttoainejärjestelmän toiminnan varmistuksia, joiden lisäksi varmistettiin koneen lento-ominaisuuksia. Hävittäjävalmistajan mukaan uusi F-16 Block 70/72 -hävittäjä on kehittynein neljännen sukupolven hävittäjä, joka on koskaan rakennettu. Uusin F-16 -versio varmistaa Locheed Martinin mukaan hävittäjän operoinnin ainakin vuoteen 2060 saakka. Block 70 -version luvataan tuovan uuden tason ilmavoimien suorituskyvylle ympäri maailmaa. Elinkaareksi Lockheed Martin lupaa 12 000 lentotuntia. Vuosikymmenen puolivälissä Block 70/72 -hävittäjiä on valmistajan mukaan käytössä ainakin viidessä eri maassa. Nyt koelennolle noussut hävittäjä on ensimmäinen kaikkiaan 16 koneesta, jotka toimitetaan Bahrainille.
F-16 Block 70/72 -hävittäjässä on uusi elektronisesti skannaava kehittynyt APG-83 AESA-tutka. Sen luvataan tuovan viidennen sukupolven tutkaominaisuudet ja nostavan yhteensopivuutta järjestelmien ja ohjelmistojen osalta F-22 ja F-35 -hävittäjien AESA-tutkien kanssa. Hävittäjissä on lisäksi uusi tehtäväjärjestelmä, avioniikka-arkkitehtuuri, suorituskykyjä kohentava IRST (Infrared Search and Track), kehittyneet tietovuoyhteydet sekä maalinosoitus- ja asejärjestelmät ja elektronisen sodankäynnin Viper Shield -järjestelmä. Hävittäjän selviytymiskykyä kehittää myös F-35 -hävittäjissä aiemmin esitelty Auto GCAS-maastovaroitusjärjestelmä (Automatic Ground Collision Avoidance System). Yksi merkittävä ominaisuus on myös siiven yläpuolisten runkoon muotoiltujen ns. conformal fuel tank -polttoainesäiliöiden käyttömahdollisuus. Ne mahdollistavat ilmataisteluvarustuksessa jopa 1700 kilometrin toimintamatkan. Siiven ja rungon alapuoliset polttoainesäiliöt mahdollistavat tätäkin laajemman toimintamatkan. Hävittäjälentäjän tilannetietoisuutta kohentaa myös uusi 6x8-tuumainen taktinen CPD-ohjaamonäyttö (Center Pedestal Display). Se mahdollistaa laajan potentiaalin mm. AESA-tutkan ja maalinosoitussäiliön käytössä. General Dynamics F-16 Fighting Falcon (YF-16 prototyyppikone) nousi ensilennolleen vahingossa suuren nopeuden rullauskokeissa 20. tammikuuta 1974. Kyseistä kuuden minuutin mittaista lentoa seurasi virallinen ensilento 2. helmikuuta 1974.
Eri versioita F-16 -hävittäjistä on käytössä on 25 maassa yli 3000 kappaletta. Hävittäjätyypillä on lähes 50 vuoden aikana lennetty jo noin 19,5 miljoonaa lentotuntia ja vähintään 13 miljoonaa lentotehtävää. F-16 -hävittäjiä on valmistettu yli 4600 kappaletta. Uudet F-16 -hävittäjät valmistetaan Greenvillessä, kun tuotanto siirrettiin sinne Fort Worthistä vuonna 2019. Lockheed Martin tarvitsi historiallisen tuotantolaitoksen kapasiteettia F-35-hävittäjille.
|
|||