SLSY lähestyi Finnairin hallitusta - ulkoistuksien sijaan tulisi työllistää omaa henkilökuntaa

ay_asu3Suomen Lentoemäntä- ja Stuerttiyhdistys SLSY on lähestynyt Finnairin hallituksen jäseniä, toimitusjohtajaa sekä johtoryhmää avoimella kirjeellä. Matkustamohenkilökuntaa edustava liitto vetoaa Finnairia työllistämään vaikeassa tilanteessa ennen kaikkea yhtiön omaa henkilökuntaa.

SLSY:n mukaan Finnairilla on nyt mahdollisuus lähteä uuteen nousukiitoon tekemällä järkevä vastuullinen päätös. Yhdistys peräänkuuluttaa yhtiön oman henkilöstön ensisijaista työllistämistä ja pyytää Finnairia lopettamaan matkustamotyön alihankinnan Hong Kongin, Singaporen ja Delhin reiteillä.

SLSY_info_2020Ammattiliiton julkaiseman laskelman mukaan vuoden 2020 loppuun mennessä emoyhtiö Finnairin matkustamohenkilökunnasta jopa 45 prosenttia työllistyisi muualla kuin yhtiön kotitukikohdassa Helsinkissä.

Samaisten laskelmien mukaan maaliskuussa 2021 Finnair työllistäisi noin 800 matkustamohenkilökuntaan kuuluvaa Helsingissä. Käytännössä samanaikaisesti valtaosa eli noin 1500 lentoemäntää ja stuerttia olisi kuitenkin lomautettuna toistaiseksi.

SLSY huomauttaa myös, että työehtosopimukseen olisi kirjattu toimintatapa, jonka mukaan ulkoistukset tulisi lopettaa oman henkilöstön lomauttamisen sijaan.

Alihankinnan lopettaminen paikkaisi SLSY:n mukaan osaltaan koronaviruksen aiheuttamaa lovea kansantaloudelle. Toimi tukisi yhdistyksen mukaan työllisyyttä, yhteiskunnan hyvinvointia sekä samalla rakentaisi osaltaan yhtenäisempää ja vastuullisempaa Finnairia.

Avoimessa kirjeessä Finnairia pyydetään työllistämään jo työsuhteessa olevaa Helsingin asemapaikan omaa henkilökuntaa lomautusten sijaan. Lisäksi yhtiö voisi SLSY:n näkemyksen mukaan työllistää mahdollisimman pian Helsinkiin jo tänä vuonna koulutetut 200 työntekijää, jotka jäivät ilman työtä koronavirustilanteen vuoksi.

Alihankintatyön käytön lopettaminen toisi ammattiliiton mukaan työtä lähes 400:lle Finnairin omalle lentoemännälle ja stuertille.

SLSYSuomen Lentoemäntä- ja Stuerttiyhdistys SLSY ry on matkustamohenkilökunnan etujärjestö sekä Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliiton AKT:n ammattiosasto. Yhdistyksen jäsenet ovat suomalaisten ja Suomessa toimivien lentoyhtiöiden lentoemäntiä, stuertteja ja pursereita.

SLSY:n avoin On aika selviytyä -kirje Finnairin hallitukselle, toimitusjohtajalle ja johtoryhmälle