Savonlinnalainen harrastevalokuvaaja ja Marjatila Kirmasen isäntä Jussi Kirmanen valokuvasi U-2 Dragon Ladyn Savonlinnan yllä 3. tammikuuta 2024. Yhdysvaltain ilmavoimien lisäksi U-2 -koneilla operoi myös Nasa, jonka käytössä on kaksi valkoista tyyppimerkinnällä Lockheed ER-2 toimivaa U-2 -konetta.
Kirmanen onnistui kuvaamaan tämän harvinaisen kohteen käsivaralta. Hänen kamerakalustonaan oli Canon 5D mk 4 ja Sigman 50-500 mm -linssi. U-2 Dragon Lady on yksipaikkainen korkealla lähes avaruuden rajamaalla lentävä jokasään valvontalentokone, joka tukee Yhdysvaltain ja liittoutuneiden joukkoja. U-2 kykenee mm. signaali- ja valokuvatiedusteluun (MASINT, measurement and signature intelligence). Valvontakoneen voimanlähteenä on yksi General Electric F118-101 -moottori, joka mahdollistaa siipiprofiilin kanssa lennot yli 70 000 jalan eli yli 21 kilometrin korkeudessa. Lentäjät käyttävät lennolla avaruuspuvun kaltaista asua painekypärineen. Suomen Puolustusvoimat aloitti vastaavien valvontalentojen toteuttamisen keskeisten kansainvälisten kumppanimaiden kanssa maaliskuussa 2023. Liittolaismaat suorittavat erilaisia valvonta- ja tiedustelulentoja Suomen ilmatilassa eri tyyppisillä ilma-aluksilla, niin miehittämättömillä kuin miehitetyilläkin. Lennot tapahtuvat kansallisessa ohjauksessa ja valvonnassa, Suomen kansallisen lainsäädännön ja määräysten mukaisesti.
Valvontalennot kehittävät Suomen Puolustusvoimien kansainvälistä yhteensopivuutta, parantavat yhteistä tilannetietoisuutta ja vahvistavat kansallista puolustusta. Lennot ovat myös osoitus sitoutumisesta puolustusyhteistyön kehittämiseen. Puolustusvoimat ja Fintraffic Lennonvarmistus Oy eivät kommentoi tällaisten lentojen yksityiskohtia operaatioturvallisuussyistä.
U-2-koneita on vuosien varrella modernisoitu useaan otteeseen. Vielä käytössä olevat koneet on rakennettu 1980-luvulla. Koneissa on erilaisia suuria tiedustelulaitesäiliöitä siivissä ja rungon yläpuolella.
USAF:n U-2 -koneiden kotitukikohta on Bealen lentotukikohta Kaliforniassa, jossa niillä operoi 9th Reconnaissance Wing. Valvontakoneita on vaihtelevasti sijoitettuna eri puolille maailmaa ja Euroopassa ne tukeutuvat Isossa-Britanniassa RAF:n Fairfordin tukikohtaan. MH Lue myös:
|
|||