DC-yhdistyksen operoima Aero Oy:n ja Ilmavoimien entinen Douglas DC-3 -matkustajakone on ollut varma kevään ja kesän merkki Suomessa. Nyt tuo tuttu tähtimoottorinääni on antanut odottaa itseään. Kolmosen vuosihuolto oli tehty ajallaan jo huhtikuussa lukuunottamatta Pratt & Whitney Twin Wasp 14 -moottorin vaihtoa. Koneessa oli ollut edellislentokaudella varamoottori, joka oli irrotettu siivestä uutta peruskorjattua moottoria varten. Sen odotettiin saapuvan Yhdysvalloista Suomeen ja Vaasaan toukokuun aikana, jolloin koneenkin odotettiin valmistuvan.
Nyt kesäkuun 2026 puolivälissä DC-yhdistys kertoo peruskorjatun moottorin olevan vihdoin matkalla Suomeen. Mikäli kaikki asiat etenevät suunnitellusti olisi kone valmiina kauden avaukseen kesä-heinäkuun vaihteessa. Ennen varsinaisten jäsenlentojen alkamista koneella tehdään vielä tarvittavat koe- ja tarkastuslennot. Talvikauden aikana DC-yhdistys on huolehtinut myös toiminnan jatkuvuudesta. Yhdistys järjesti lentokonemekaanikoille DC-3 -tyyppikurssin. Mukana teoriaosuudessa oli viisi oppilasta. He keräävät vielä tarvittavan määrän huoltotyötunteja ennen tyyppikelpuutuksen anomista. Suomessa edelleen lentävä Douglas DC-3 rakennettiin Douglas Aircraft Companyn tehtaalla Kalifornian Santa Monicassa. Se valmistui jouluaattona 1942 tyyppimerkinnällä DC-3A-453 ja valmistusnumero oli 6346. Suomen valtiolle kone rekisteröitiin 19. kesäkuuta 1948 tunnuksella OH-LCH.
DC-yhdistys noudattaa lennoillaan EASA:n terveysturvallisuusmääräyksiä. Yhdistyksen kaikki lentäjät ovat ammattiliikennelentäjiä. DC-yhdistyksen ensimmäisenä välitavoitteena on lentää nykyisin jo lähes 84-vuotiaalla koneellaan ainakin sen 100 vuoden ikään.
|
|||




