Finnair tarvitsee vuosittain 80-100 uutta lentäjää - avaa haun Center Airin kanssa MPL-lentokoulutukseen

Finnair_A320_nose_closeupFinnair avaa haun Multi‑crew pilot licence (MPL)‑lentäjäkoulutusohjelmaan varmistaakseen riittävät lentäjäresurssit tulevaa kasvuansa varten. Finnair arvioi tarvitsevansa 80-100 uutta lentäjää vuosittain, kun nykyisiä lentäjiä jää eläkkeelle ja samalla Finnairin liikenne kasvaa. Koulutuksesta vastaavat tanskalainen Center Air ja Finnair. 

”MPL-koulutus täydentää koulutuspolkuja Finnair-lentäjäksi ja auttaa varmistamaan, että meillä on jatkossakin riittävästi osaavia lentäjiä kasvavan liikenteemme tarpeisiin”, sanoo Finnairin lentotoiminnanjohtaja Matti Keskinarkaus. 

MPL-ohjelma on Finnairin tarjoama maksullinen lentäjäkoulutuspolku, jossa kouluttaudutaan suoraan Airbus A320 -koneperheen toisen lentäjän tehtäviin. Koulutus kestää noin 22 kuukautta, ja ohjelman ensimmäisten kurssien on tarkoitus alkaa vuoden 2026 jälkipuoliskolla. 

OH-LXH_091120Koulutukseen otetaan 20-40 opiskelijaa kerralla, ja koulutuksia on tarkoitus aloittaa vuosittain. Koulutuksen hinta oppilaalle on 60 000 euroa.

Koulutuksen hyväksytysti suorittaneilla on etusija viiden vuoden ajan Finnairin rekrytoidessa Airbus A320 ‑koneperheen toisia lentäjiä.

Koulutus toteutetaan yhteistyössä eurooppalaisten lentokoulutusorganisaatioiden kanssa. Ensimmäisen koulutuksen kumppanina on Center Air Pilot Academy Tanskassa. Koulutuksen ensimmäiset 18-20 kuukautta toteutetaan Center Airin koulutustiloissa Tanskan Roskildessa ja loppuosa Finnairin omassa koulutuskeskuksessa Vantaalla. Finnairin toimintamallit ja lentomenetelmät ovat mukana koulutuksessa alusta alkaen. MPL-koulutuksen kesto on noin 22 kuukautta. 

Hakijoilta edellytetään sujuvaa suomen kielen taitoa sekä Finnairin lentäjävalintojen kriteerien täyttämistä. Valintaprosessi koostuu esikarsinnasta, soveltuvuuskokeista ja haastatteluista. 

Finnair on toteuttanut aiemminkin MPL-koulutuksia viiden kurssin verran. Tuolloin yhteistyökumppanina oli Patria Pilot Training.

Finnairin uusi kumppani Center Air kouluttaa MPL-lentäjiä myös SAS:lle. Tavoitteena on tämän yhteistyön osalta kouluttaa vuosittain 48 MPL-lentäjää SAS:lle.

Hakuaika MPL-koulutukseen on avoinna 17.4.–3.5.2026.

Koulutukseen hakevan on oltava vähintään 18-vuotias ja 163 cm pitkä. Vaatimuksena on lukion päättötodistus tai vähintään kolmevuotinen ammatillinen perustutkinto (180 opintopistettä, aikaisemmin 120 opintoviikkoa). Hakijan tulee puhua sujuvasti suomea ja englantia.

Lisäksi hakijan tulee läpäistä Finnairin määrittelemät lääketieteelliset kriteerit sekä suojelupoliisin tekemän perusmuotoisen turvallisuusselvityksen.

MPL-koulutuksen oppilasvalinnassa käytetään Selex Oy:n hakupalvelua.

Hyväksytysti suoritetun koulutuksen jälkeen oppilas saa MPL-lupakirjan sekä Airbus A320 -tyyppikelpuutuksen, mikä kelpuuttaa hänet toimimaan liikennelentäjänä Finnairilla. Koulutuksen hyväksytysti suorittaneilla on etusija viiden vuoden ajan Finnairin rekrytoidessa lentäjiä perämiehen tehtäviin Airbus A320-laivastoon.

Toinen koulutuspolku Finnairin lentäjäksi kulkee Porissa toimivan Suomen Ilmailuopiston kautta.

Vaikka MPL-koulutus tarjoaa tuleville lentäjille mahdollisesti nopeampaa työllistymistä perinteiseen koulutukseen verrattuna on lentäjänpaikkoja tarjolla myös Finnairin osaomistusyhtiö Norralla. Finnairin kapearunkolaivastouudistus nimittäin tuo Norralle ensivaiheessa kuusi uutta Embraer E195-E2 -konetta.